Tinktury

TINKTURY

 

ARALKA

Zvyšuje odolnost organismu vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí, taky fyzickou a duševní aktivitu, snižuje pocit únavy. Stimuluje centrální nervovou soustavu, pomáhá při neuróze a depresích. Má protizánětlivé účinky, ulehčuje při astmatu a tuberkulóze. Snižuje hladinu krevního cukru, má močopudné účinky a užívá se i při rakovině zažívacího traktu.

ARONIE

Příznivě ovlivňuje cévní systém a srdce, reguluje krevní tlak, snižuje riziko arteriosklerózy. Pomáhá při žaludečních vředech, odstraňuje těžké kovy z těla, zmírňuje migrény, chrání střeva a trávicí ústrojí. Zabraňuje vzniku cukrovky, zlepšuje zrak, preventivně účinkuje proti onemocnění jater, stimuluje funkci štítné žlázy a reguluje vylučování hormonů.

LIPA VONNÁ

Uvolňuje stavy deprese a úzkosti. Tlumí svědění a bolesti nervového původu, celkově posiluje nervovou soustavu.

BAKOPA MONIERI

Je silným antioxidantem, zlepšuje paměť, a schopnost učit se. Zvyšuje duševní výkonnost a posiluje činnost mozku. Užívá se při nespavosti, únavě, neklidu, epilepsii, stresu, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Vhodná je i při mozkových příhodách, nervovém vyčerpání, bronchitidě a astmatu. Pomáhá i při kožních problémech – stimuluje růst kůže, vlasů a nehtů. Má vynikající účinky na srdce, snižuje krevní tlak a čistí krev.

BAZALKA POSVÁTNÁ – TULSÍ

Působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, ničí střevní parazity a snižuje horečku. Využívá se při zánětech ledvin a močového měchýře, při kardiovaskulárních chorobách a jaterních potížích.

ČESNEK MEDVĚDÍ

Silné antibiotikum, působí antibakteriálně a protiplísňově, omezuje výskyt zlatého stafylokoka i Candidu albicans. Pomáhá při těžkých průjmech, zlepšuje činnost dýchacího systému. Podporuje funkci střevní flóry, brání usazování tuku v cévách, vyrovnává krevní tlak a pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu. Je to rozjasňovač těla, duše i vztahů. Zlepšuje činnost žláz u obou pohlaví.

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Uvolňuje hleny při kašli a urychluje hojení ran. Užívá se při nachlazení, nemocech horních cest dýchacích a astmatu, působí mírně močopudně. Používá se jako změkčující, dezinfikující a protizánětlivý prostředek.

PELARGONIE CITRÓNOVÁ

Podporuje čištění cév, příznivě působí na činnost srdce, povzbuzuje psychiku. Má antibakteriální účinky, zklidňuje kašel.

KOZÍ BRADA VÝCHODNÍ

Používá se hlavně na záněty ledvin.

ZIMOLEZ - RŮŽE Z JERICHA

Pomáhá při kašli, astmatu a horečkách, při revmatismu a detoxikaci organismu. Má výrazné močopudné účinky a je považována za jeden z nejlepších prostředků proti vodnatelnosti.

DUBĚNKY

Zklidňuje podrážděné sliznice, napomáhá správné činnosti tlustého střeva, pomáhá při průjmech, harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

ČECHŘICE VONNÁ

Používá se při nachlazení a při silném zahlenění průdušek. Má tonizující a posilující účinek na organismus.

PERILA KŘOVITÁ

Užívá se při rýmě s horečkou, při kašli a bolestech hlavy. Zlepšuje vylučování trávicích šťáv, podporuje trávení, má použití při bolestech břicha, průjmu, zvracení a neklidném spánku. Pomáhá při alergiích, zabraňuje otokům např. při senné rýmě, pomáhá při atopických dermatitidách.

ZIMOLEZ PLANÝ

Pomáhá při kašli, astmatu a horečkách, při revmatismu a detoxikaci organismu.

PUPEČNÍK ASIJSKÝ - GOTUKOLA

Zvyšuje fyzické a duševní síly organismu, působí antidepresivně a antioxidačně. Regeneruje játra, pomáhá při cirhóze a astmatu, má výrazné antibiotické účinky. Je účinná při bolestech břicha, průjmu, zvracení a dyzentérii. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, zbavuje bolesti a detoxikuje, odstraňuje otoky, vředy, furunkly. Používá se při kožních onemocněních. Vnitřně při žilní a lymfatické cévní nedostatečnosti. Je to tzv. mozkový nutriet (povzbuzuje mozkovou činnost).

ZEMĚŽLUČ OKOLÍKATÁ

Pomáhá při poruchách žlučníku a žlučových cest, při poruchách trávení způsobených nedostatkem žaludečních šťáv, při leukémii a jiných chorobách bílých krvinek.

PAZVONEK CHLOUPKATÝ- DANGŠEN

Používá se při chronické únavě, vysokému krevnímu tlaku, ztrátě chuti k jídlu, vyčerpání po chirurgickém zákroku nebo porodu, nadýmání a diabetu. Zvyšuje imunitu a celkovou odolnost organismu, užívá se i při chronickém kašli s hojným vykašláváním hlenů. Má pozitivní účinek na centrální nervovou soustavu a imunitní systém, hematologické účinky a výrazné ovlivnění celkové vitality. Zlepšuje stavy u rakoviny po prodělané chemoterapii a ozařování. Zvyšuje počet červených krvinek, používá se při leukémii, neboť snižuje počet leukocytů.

DOBROMYSL

Pomáhá při depresích, epilepsii, tlumí křečovité bolesti v trávicím ústrojí, zkaženém žaludku a při střevních zánětech. Podporuje enzymatickou činnost slinivky, účinkuje při žlučníkových poruchách, je účinná při silném zahlenění a suchém kašli. Je to také pomocný prostředek při angině pectoris a srdeční ischemii.

AKSAMITNÍK LESKLÝ

Používá se na nachlazení, záněty dýchacích cest. Pomáhá při žaludečních problémech, průjmu a jaterních nemocech.

ALOE STROMOVÁ

Má značné preventivní účinky, protože zvyšuje počet červených krvinek a hemoglobinu. Je vhodnou doprovodnou léčbou při chemoterapii a ozařování. Velmi dobře ničí Escherichia coli, streptokoky, stafylokoky a další bakterie, ale i kvasinky Candida albicans. Má pozitivní účinek při artritidě a revmatismu. Užívá se při angině, zánětu mandlí a onemocnění plic. Má příznivý účinek na metabolismus, na slinivku břišní, působí protizánětlivě na trávicí ústrojí, proti střevním infekcím a žaludečním vředům. Má protizánětlivé a regenerační schopnosti na pokožku. Užívá se při zácpě, kožních chorobách, gastritidě, zhoršeném trávení, bolestech břicha, pálení žáhy, bolestech hlavy a závratích. Napomáhá k regulaci krevního tlaku pročišťováním poškozených tkání tepen a žil. V očním lékařství se používá při atrofii očního nervu, trachomu apod. pomáhá při žaludečních a dvanáctníkových vředech, astmatu, epilepsii a tuberkulóze.

MAGNOLIE

Povzbuzuje psychiku, je proti depresím a pomáhá při rakovinném bujení.

TŘEZALKA

Má silné protizánětlivé a regenerační účinky. Pomáhá při nespavosti, pocitech úzkosti, při přílišné melancholii, při žaludeční neuróze a lehké depresi. V období klimakteria stabilizuje projevy hormonálních výkyvů, je močopudná, čistí tělo a ledviny. Je účinná při nemocech zažívání, žaludečních a dvanácterníkových vředech a zánětlivých onemocnění střev.

POZOR: nesnáší se s léky.

 

MUŠKÁT

Má silné antibakteriální účinky a pomáhá při nachlazení. Pomáhá při žaludečních problémech.

LNICE KVĚTEL

Používá se proti bolesti žaludku, vředové chorobě, pomáhá při křečových žílách a hemoroidech.

KALISIE VOŇAVÁ

Má výrazné antioxidační, diuretické a spasmolytické účinky. Užívá se při alergii, zvýšené krvácivosti, zánětlivém onemocnění ledvin, revmatismu a také u některých kardiovaskulárních, očních a infekčních nemocí. Zpevňuje cévy, má tonizující a protizánětlivé účinky, vylučuje z organismu toxické látky a užívá se při odstraňování alkoholové a nikotinové závislosti. Pomáhá při zánětech, alergiích a narušené činnosti močového měchýře, také při žaludečních a dvanáctníkových vředech, působí žlučopudně a má i protinádorový účinek, zejména na ženské pohlavní orgány, prsa, plíce, štítnou žlázu, žaludek a konečník. Kromě toho pomáhá i při nemocech prostaty, endokrinní soustavy a narušené látkové výměně.

ŘEPÍK

Je to univerzální prostředek bez vedlejších účinků. Pomáhá při nemocehc jater, poruchách látkové výměny, kloubních onemocněních a všech zánětlivých procesech. Je vynikající na bolesti v krku. Pomáhá k psychické aktivitě.

TŘAPATKA NACHOVÁ – ECHINACEA

Má výrazné imunostimulační účinky, podporuje tvorbu leukocytů a erytrocytů, podporuje činnost sleziny.  Je účinná proti infekcím v případech, kdy nezabírají antibiotika. Je vhodná pro nemoce močového ústrojí, nachlazení, chřipky a jiných viróz, užívá se rovněž v gynekologii a při onemocnění močového ústrojí i jako podpůrný prostředek při rakovině. Osvědčila se při žaludečních vředech, gastritidě a nemoci prostaty. Velmi dobré výsledky jsou prokázány při ošetření hemeroidů, křečových žil a bércových vředů.

ŠANTA CITRÓNOVÁ

Používá se při problémech s trávení, bronchitidě a výrazně pomáhá při depresích a nemocech nervového původu. Má protistresové účinky.

SLÉZOVÁ RŮŽE – PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ

Je protizánětlivá, zvlhčuje sliznice a uvolňuje hleny, pomáhá při úporném suchém kašli.

OŽANKA KALAMANDRA

Má vynikající účinky na žaludeční problémy, hlavně zánětlivé, dále pomáhá při průjmu, podporuje dobré trávení, činnost slinivky, jater a žlučníku a snižuje nadýmání.

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Používá se na zanícené křečové žíly, vředy, zanícené sliznice jícnu, žaludku a střev. Pomáhá při únavě nohou, šlach a svalů. Proniká dovnitř kostí.

POZOR: konzumovat s bílkovinou, např. smetanou

 

BELAMKANDA ČÍNSKÝ – ANGÍNOVNÍK

Pomáhá při odkašlávání, proti horečce, při zánětech horních cest dýchacích, při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, jako prostředek močopudný, proti nadýmání a zácpě. Je to účinné antirevmatikum a podpůrný prostředek při diabetu.

Nedoporučuje se v těhotenství, při kojení a u dětí. Nepoužívat dlouhodobě.

 

HLOH – KVĚTY

Hlavní účinky má pro kardiaky. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí a harmonizuje arytmie, snižuje vysoký krevní tlak (rozšiřuje cévy), používá se proti nespavosti a hyperfunkci štítné žlázy, je to silné antisklerotikum.

VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ

Uvolňuje křeče průdušek, žaludku a střev, užívá se jako spasmolytikum a sedativum. Podporuje činnost jater a jejich regeneraci, je účinná pro všechny žlučníkové potíže včetně kamenů, také žaludeční a střevní katary doprovázené průjmy a zvracením. Příznivě ovlivňuje slezinu, sekreci slinivky břišní, rozpouští ledvinové kameny. Používá se při dávivém kašli a bronchitidě, pomáhá při revmatismu, ekzémech. Příznivě působí na dělohu, nervovou soustavu, upravuje činnost srdce, snižuje krevní tlak. Je schopná likvidovat mikroorganismy v těle – viry, bakterie nebo plísně. Má tlumící účinek na růst nádorových buněk – obzvláště zevních – na kůži, rtech apod.

YZOP

Pomáhá hlavně při nemocech dýchacích cest, při silném zahlenění. Zklidňuje sliznici žaludku.

KARBINEC EVROPSKÝ

Pomáhá při zvýšené činnosti štítné žlázy, používá se při neklidu, nervozitě, potížích se spaním. Je to kardiosedativum – je účinný při nadměrném bušení srdce. Užívá se při premenstruačním syndromu, napětí v prsou. Má silné antibiotické účinky na salmonely a je protiplísňový.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Pomáhá při nemocech dýchacích cest, krvácení dásní, podporuje trávení. Snižuje plynatost, léčí žaludeční a střevní katary, otravy jídlem. Používá se proti nadměrnému pocení, uklidňuje při nervovém vypětí, stresu, nespavosti. Zlepšuje krátkodobou paměť. Při klimakteriu pomáhá při nadměrném pocení

POZOR: nepoužívat v těhotenství – snižuje tvorbu mléka.

 

CELÍK ZLATOBÝL

Působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští ledvinové a močové kaménky, podporuje látkovou výměnu. Zastavuje průjem, pomáhá při chronických nemocech ledvin a močových cest a při zbytnění prostaty.

RŮŽE

Má protizánětlivé, protivirové účinky, pomáhá při nachlazení, chřipce, průjmu. Snižuje hladinu cukru v krvi, harmonizuje centrální nervový systém, působí proti nespavosti, ochraňuje játra, tonizuje organismus, optimalizuje střevní mikroflóru, pomáhá při žaludečních a dvanáctníkových vředech, ulevuje od revmatických potíží.

KŘEN

Má silné protivirové, antibiotické a antibakteriální účinky. Pomáhá při kašli.

JINAN DVOULALOČNÝ

Zvyšuje cirkulaci krve v mozku a používá se k léčení cévní mozkové nedostatečnosti, migrénozních bolestí hlavy, závratí a poruch paměti. Chrání mozkové buňky před destrukcí volnými radikály a před předčasným stárnutím. Zabraňuje také shlukování krevních destiček, a tím vzniku trombů. Působí preventivně proti vzniku mrtvice a koronární trombózy. Zlepšuje důležité mozkové funkce, jako jsou paměť, bystrost, zpracování informací a zpětné vazby s endokrinním systémem. Je významný pro prevenci předčasné senility, poškození mozku, poruch vnímání a demence Alzheimerově typu.

PELYNĚK BROTAN - BOŽÍ DŘEVEC

Pomáhá při poruchách trávení, nedostatečné tvorbě žluči, působí proti střevním parazitům.

VČELNÍK MOLDAVSKÝ

Má stimulující účinek, pomáhá s psychickými problémy, při nervové vyčerpanosti, tlumí neklid, stres, bolest hlavy a zubů. Zlepšuje trávení a peristaltiku tenkého střeva. Používá se proti křečím, je antiseptický, snižuje horečku a nadýmání.

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ

Má silné antibakteriální účinky, omezuje výskyt streptokoků a salmonely v močových, gynekologických a dýchacích cestách, pomáhá při potížích v nachlazení. Je účinná při pálení žáhy.

HÁLKA

Zvyšuje obranyschopnost organismu, má antibakteriální účinky a příznivě ovlivňuje dýchací cesty, pomáhá při dušnosti. Zastavuje krvácení.

ČERNÝ OŘECH – OŘEŠÁK AMERICKÝ

Pomáhá organismu v boji proti virům a bakteriím, při nachlazení. Zbavuje tělo parazitů. Je vhodný při rekonvalescenci po operaci nebo ozařování. Příznivě ovlivňuje činnost mozku. Snižuje vysoký krevní tlak, působí jako analgetikum.

TŘAPATKA ÚZKOLISTÁ

Stimuluje přirozenou imunitu organismu. Při infekčních nemocech likviduje viry, bakterie a plísně, má podobný účinek jako penicilin.  Pomáhá při zánětech kloubů, je účinná při různých bolestech, např. břicha, zubů, hlavy, močového měchyře atd. 

PELYNĚK PONTICKÝ

Pomáhá při žlučníkových, jaterních a žaludečních problémech, zvyšuje vylučování žluči, při bolestivé menstruaci, podporuje trávení, má močopudné účinky a působí jako tonikum.